Po 5.-krát v Etiópii. Prečo nie?

Etiópia je moja srdcovka. Nielen jej káva, ale i krajina. Nevidel som ju už 3 roky, preto som si povedal, že je konečne správny čas navštíviť ju opäť.

Za posledný rok si káva Habesh Coffee našla miesto vo vašich domácnostiach. Habesh Coffee Shop si od novembrovej otváračky postupne získava zákazníkov. Z nových sa stávajú verní, z verných priatelia. Úprimne sa teším, no na druhej strane je vaša dôvera pre mňa veľký záväzok, ktorý ma priviedol k mojej, v poradí už 5-tej, návšteve Etiópie. Krajiny odkiaľ dovážam surové zrná 100 % Arabiky.

Na návštevu Etiópie  som si vybral január 2018. Mal som pre to niekoľko dôvodov:

  • Hlavným faktorom bola rastúca spotreba káv Habesh Coffee. Chcel som sa stretnúť s našimi dodávateľmi a pestovateľmi kávy, aby som mohol dohodnúť nové podmienky pre dovoz kávy, detailnejšie okukať tamojších kaviarnikov  a čo to nové sa dozvedieť, aby som sa s vami mohol o tieto informácie podeliť.
  • Po druhé - pestovatelia a dodávatelia kávy majú v januári viacej času. Väčšina prác na plantážach je už skončená. Preto sú ochotní venovať sa vám a nahliadnuť aj do výroby. Väčšina z nich sídli v Addis Abeba, hlavnom meste Etiópie, tak som si naplánoval, že týždeň svojej návštevy strávim len tam.
  • Tretím dôvodom boli etiópske suveníry. Chcel som do Habesh Coffee Shopu nakúpiť tradičné etiópske výrobky. Aby ste kúsok Etiópie ochutnali nielen v káve Habesh, ale aj v dekoráciách a príhodách z etiópskych ciest, o ktorým vám na tomto blogu píšem.

Pod stromček som si kúpil letenku. Spiatočný let z Viedne do Addis Abeba stojí okolo 550 €. Trikrát týždenne vás tam odvezie Boeing 787 Dreamliner spoločnosti Ethiopian Airlines, ktorá je jedna z najrýchlejšie rastúcich aeroliniek v Afrike. Kedže letisko v Addis Abeba je prestupným miestom pre lety do celého sveta, zvlášť do afrických krajín, ako je Keňa alebo Južná Afrika, aerolínie plánujú z Viedne lietať denne (už čoskoro). Do Etiópie sa odlieta večer. Let trvá 5 hodín a 50 minút, takže v lietadle si aj zdriemnete a cesta vám ubehne rýchlejšie. Ráno 11. januára 2018 o 6.00 hod. lokálneho času som pristál v Addis a mohol mať pred sebou jeden celý deň pod etiópskym slnkom k dobru. Len škoda, že ma cesta tak zmorila, že som polku prvého dňa prespal :D

Skôr, ako som opustil Slovensko, skontroloval som si platnosť pasu a očkovaní. Lekári odporúčajú najmä očkovania proti žltačke typu A a žltej zimnici. Ja som si už dávnejšie dal pichnúť aj žltačku typu B a brušný týfus. Pre istotu. Pobalený som bol asi za pol hodinu a to som do druhého kufra nabalil len staré oblečenie, ktoré som plánoval darovať chudobnejším obyvateľom etiópskeho hlavného mesta.

Víza - áno alebo nie?

O víza môžete požiadať aj vopred  elektronicky, ale ja som to neriskoval a nechal som to až na letisko v Addis Abeba. Stoja 50 USD a nemusíte vypisovať žiadne zložité formuláre. Pri okienku dostanete len 2-3 jednoduché otázky typu: “Odkiaľ letíte? Kde budete bývať?” alebo “How are you today?” Odporúčam po vystúpení z lietadla urýchlene sa dostaviť do haly, kde kontrolujú pasy a dávajú víza, aby ste sa neocitli na konci rady za dvestovkou turistov z celého sveta. Potom som si vyzdvihol kufre (musím si zaklopať, že som sa pri cestách do/z Etiópie nemusel pasovať so stratenou batožinou) a smer raňajky v uliciach Addis Abeby.

Návod: Ako spoznať mesto Addis Abeba s malým rozpočtom

Ak už mesto Addis Ababa trochu poznáte a chcete ušetriť za dopravu, nevolajte si taxík. Využívajte miestnu MHD - rozumej malé viacmiestne dodávky, ktorých šoféri z okienka vykrikujú, ktorým smerom sa chystajú a zastavia vám, kde potrebujete. Aj keď cestovný poriadok s časmi odchodov a príchodov nikde nenájdete, tento spôsob dopravy sa naozaj oplatí. Stojí len pár korún. Teda etiópskych birrov.

Náklady na stravu sú približne rovnaké ako u nás. V hlavnom meste nájdete drahšie reštaurácie aj lacné fastfoody. Takže hladovať určite nebudete. Ja som sa tešil na všetky tie tradičné etiópske dobroty s korením a injerou, etiópskym chlebom. Preto som sa stravoval najmä v menších lokálnych reštauráciách, ktoré varia z kvalitných surovín za ceny dostupné aj pre domácich.

Ďalšou položkou pri low-cost spoznávaní etiópskeho hlavného mesta je ubytovanie. Ja som dostal tip od kamaráta z Etiópie. Ubytko som si dopredu zarezervoval v Aldi Guest House. Nájdete ho v časti Bole, ktorá je len kúsok od letiska a hemží sa turistami. Preto patrí medzi bezpečnejšie. Majiteľ je Etiópčan, ale dlhé roky žil v USA, preto vo svojom dome ponúka oveľa vyšší štandard ubytovania, ako je na etiópske priváty zvykom. Za 25 €/noc som dostal čistú upratanú izbu s kúpeľnou, teplou vodou a celkom spoľahlivý internet.  Preto som mohol pridávať fotky počas celého pobytu na Instagram. Pri výbere ubytovania buďte opatrní. Čítajte recenzie, pýtajte sa ľudí, čo už túto krajinu navštívili, aby ste neboli po príchode na privát prekvapení. Samozrejme hotely sú na tom oveľa lepšie, treba však vyberať aspoň tie so **** a pripraviť si mininálne 100 EUR na noc.

habesh

Už čoskoro pridám článok o svojich návštevách v etiópskych závodoch na spracovanie kávy.

Ak ste sa dočítali až sem, znamená to, že sa vám môj článok páčil. Zdieľajte ho na Facebooku, možno pomôže aj ostatným dobrodruhom, ktorí sa chystajú spoznávať krajinu, v ktorej sa zrodila káva.

PS: Nezabudnite si do Etiópie okrem trpezlivosti pribaliť aj teplý sveter. Večer a v noci býva v Addise naozaj zima. Počas môjho pobytu teplota klesla až na 4 stupne. Osvedčili sa mi aj slnečné okuliare. Cez deň vám nesvieti slnko do očí, ani sa nesype prach z ciest.

 

O autorovi:

16839753_10210110695376430_1765429876_n
Martin Vavrík
Mladý chalan, ktorý na Slovensko priniesol etiópsku kávu a vytvoril z nej značku Habesh Coffee. Aby mohol spolu s kávou šíriť aj etiópsku kultúru, už 5-krát navštívil Etiópiu. Priniesol si množstvo zážitkov a skúseností, s ktorými sa delí na svojom blogu.