Ako ma Etiópia prekvapila alias Etiópske kuriozity

 Dá sa aj 2 km nad morom bežať maratón? Aký slovník si so sebou pribaliť do Etiópie? Prečítajte si perličky z mojich ciest po Etiópii. Niektorým som ani ja nechcel dlho veriť.

Do you speak "EtHiopian"?

V Etiópii sa používa 88 jazykov. Oficiálne sú 3 - Omoro, Amharinčina a Angličtina. Jazykom Omoro hovorí 33 % obyvateľov, Amharic používa 29 % obyvateľov, no ja som sa stretol s tým, že sa s ňou náš sprievodca dohovoril po celej krajine. Veľmi sa mi páčilo, ako znela, a tak som sa ju začal učiť aj ja. Za mesiac a pol som vedel základné frázy - pozdraviť sa, vypýtať si jedlo, poďakovať, ale čítať som sa ju nenaučil. No veď skúste to vy:

udhr_amharic

kaviaren-pri-ceste-etiopiaAngličtinou sa hovorí na stredných, vysokých školách a pri komunikácii s turistami. Napriek tomu, som mal problém dohovoriť sa po anglicky. Napríklad v reštauráciách čakáte, že angličtina nebude problém...

“Čašníci vám pritakávajú, že rozumejú a potom vám prinesú niečo úplne iné. Mne sa to stalo niekoľkokrát, ale aspoň som vyskúšal zase nejaké nové chute.”

Inak, keď chcete privolať v Etiópii čašníka, stačí lusknúť prstami, tlesknúť alebo aj pisknúť. Je to u nich úplne bežné. Viete si to predstaviť u nás?

Ďalšou raritou pre mňa bolo, že mladí ľudia pred reštauráciou zaparkujú auto, objednajú si a svoje jedlo, kávu či nealko a skonzumujú ich v aute, kde sa pri jedení rozprávajú. Drive in a lá Etiópia.

Svet je malý

Taxikári rozprávajú po anglicky perfektne a dokonca sem-tam vedia o Československu viac ako ja. Prekvapilo ma aj používanie ruštiny. Tá je rozšírená najmä medzi podnikateľmi, ktorí študovali v krajinách bývalého ZSSR. Vtipná príhoda sa sa mi stala, keď som v Addis Abebe konečne našiel basketbalové ihrisko. Mám taký zvyk, že v každej krajine, ktorú navštívim, si zahrám basketbal s miestnymi, alebo si aspoň zahádžem na kôš. Tu som sa pridal ku miestnym a keď sme dohrali, s jedným, ktorí vedel perfektne po anglicky sme kecali o všetkom možnom. Keď som spomenul, že som zo Slovenska, hovorí mi perfektnou slovenčinou: “Ja som na Slovensku študoval pred 16-timi rokmi na FTVŠ v Bratislave. Doteraz čítam knihy po slovensky!” Skoro som odpadol.

Great-etiopian-runVysokohorský adrenalín

Skúšali ste už behať v nadmorskej výške 2 000 m nad morom? Keď som sa do Etiópie vrátil v novembri v 2014 konal sa tam každoročný “Great Ethiopian run”, obľúbené bežecké preteky na 10 km, na ktorých štartuje až 40 000 účastníkov. Nemohol som si to nechať ujsť. Ale bežať v 2 km nad morom veru nie je žiadna sranda. Doma dám 10 km pod 45 min., v Etiópii mi to trvalo 55. No aj tak to všetkým vrelo odporúčam. Behať na smogom zamorenom vzduchu no s nádhernou prírodnou scenériou je fakt zážitok.

krajina-a-hory-v-etiopiiKrajina plná kontrastov

Ak chcete spoznať etiópsku prírodu, nebojte sa opustiť hlavné mesto. Ja som bol unesený. Každý prejdený kilometer krajina menila svoj ráz. Neskutočne zelené pláne, majestátne hory a divoké pralesy sa striedajú s vyprahnutou nehostinnou kamenistou zemou. Viete, kde sa pestuje pravá etiópska Arabika? Ak tipujete, že na zelených pláňach, ste úplne mimo.


Kávové plantáže sa rozprestierajú v tieni stromov na úbočiach hôr v nadmorskej výške okolo 2 000 m nad morom. Aj preto má etiópska káva takú výnimočnú chuť. Najznámejšie etiópske kávy sa pestujú v regiónoch Sidamo a Yirgacheffe. Menej známe, ale tiež kvalitné sú plantáže v oblastiach Limu, Lekempti, Harrar či Djimmah. Terén v nich je často  ťažko dostupný, preto sa na zber nevyužívajú stroje. Etiópčania kávové zrná zbierajú ručne. Až  15 % z celkového počtu obyvateľov tejto krajiny (100 miliónov) si zarába na živobytie práve vďaka produkcii kávy, ktorá je jedným z najvýnosnejších obchodných artiklov.

Etiopsky-vidiekČierno-biela

Kontrasty môžete v Etiópii vidieť aj medzi ľuďmi. Spoznal som veľa skvelých ľudí, o ktorých môžem povedať, že sa stali mojimi priateľmi. Ale natrafil som aj na rôznych špekulantov. Skoro ako u nás. Na Slovensku však nenájdete toľko ľudí rôznych národností, farby pleti, náboženstva ako v ich hlavnom meste Addis Abeba. Je to naozaj multikultúrne mesto. Na vidieku som bol zrazu atrakciou ja. Moja biela tvár a pokožka žiarila na míle a na všetkých kričala, že Afrika nie je mojím domovom. Malé deti hľadeli na mňa s úžasom a keď sa ma mohli dotknúť…
Mali ste vidieť radosť ich v očiach. Aj taká je Etiópia. 

 

 
Čo by ste povedali, keby sme nabudúce ochutnali etiópsku kuchyňu?

 
16839753_10210110695376430_1765429876_n
O autorovi: 
Martin Vavrík

28-ročný chalan, ktorému učarovala Etiópia a jej káva. Rozhodol sa priniesť ju na Slovensko a vybudovať značku Habesh Coffee. Učí ľudí vychutnávať si kávu rovnako, ako v krajine, odkiaľ pochádza. V Etiópii strávil niekoľko mesiacov. Zážitky a kuriozity zo svojich ciest spísal do tohto blogu. Spoznajte Etiópiu z pohodlia svojho domova a možno vás Martin motivuje, aby ste ju navštívili aj vy.