6 vecí, ktoré ma v Etiópii šokovali

 

Na mojich cestách po Etiópii som spoznal pravú tvár tejto krajiny. Je to krajina kontrastov. Práve preto som si ju obľúbil. Nad niektorými vecami som však krútil hlavou a keď som ich hovoril kamarátom, neverili mi. Preto som sa rozhodol, že ich spíšem a prikladám aj fotky, aby ste mi verili.

Martin_Vavrik_Habesh_Coffee1) Predpoveď na dnes - teplý sveter

Najviac ma na Etiópii prekvapilo počasie. Poviete si africká krajina, blízko rovníka, určite sa tam uvaríte z toho tepla. Omyl. Veľká časť Etiópie sa nachádza v nadmorskej výške nad 1 500 m nad morom. Hlavné mesto Addis Abeba až v 2 300 metroch. Preto si do kufra určite  pribaľte bundu proti vetru a teplý sveter. Keď som sa po večeroch potuloval vonku, nebolo mi všetko jedno. Ja som si pri prvej ceste do Etiópie bundu nechal na Slovensku a tu hľa 8 stupňov Celzia. Bŕŕŕ… Pri ďalšej ceste som bol už poučený.

2) 3G internet, no bez tečúcej vody

Voda-v-EtiopiiTak ako som hlavné mesto zanechal pri poslednej návšteve, na tej ďalšej som ho nespoznával. Addis Abeba rastie ako z vody. Stavajú sa nové cesty, diaľnice, nadzemné metro, hotely, domy, fabriky, až je z toho chaos. V doprave aj architektúre. Kvalita služieb sa však pomaly zlepšuje. Priepasť medzi hlavným mestom a zvyškom krajiny sa prehlbuje čoraz viac. Takmer celá krajina je pokrytá 3G sieťou. Na druhej strane, na vidieku som pozoroval ľudí, ako sa živia tým, čo si sami dopestujú a pomáhajú si pri tom primitívnymi poľnohospodárskymi nástrojmi. V meste už pomaly nenájdete domácnosť, kde by na mletie kávy využívali ručný mlynček. “Načo, keď máme elektrinu,” smejú sa mi obyvatelia hlavného mesta. Smutné je, že síce majú smartfóny s internetovým pripojením či satelit, ale tečúca voda a splachovací záchod im v domácnostiach chýbajú. Dedinčania žijú tradičným spôsobom života - skromne a v súlade s prírodou. Dodržiavajú zvyky, rituály a snažia sa zachovať ich originálnu kultúru pre ďalšie generácie. V mestách sa oslavné tance či kávové ceremónie stali lákadlami pre turistov a nástrojom ako zarobiť.

Drzanie-sa-za-ruky3) Tak chyťme sa za ruky

Šok som zažil, keď som videl prechádzať sa po ulici dvoch po zuby ozbrojených vojakov. To, že mali samopaly bolo ešte v pohode, ale to že sa držali za ruky… Stále som sa musel za nimi otáčať, či sa mi to len nezdalo. Keď videl môj sprievodca a kamarát Dereje moje rozpaky, vysvetlil mi, že v ich kultúre je to úplne normálne. Držanie za ruky je prejav priateľstva, či už medzi rovnakými alebo rôznymi pohlaviami. 

4) Enkutatash a Ge´ez

Šťastný nový rok 2009 - Enkutatash 2009! Čítate dobre, nepomýlil som sa. V Etiópii naozaj nežijú v roku 2017, ale v 2009. A špeciálny je aj ich kalendár, ktorý volajú Ge´ez. Namiesto 12 mesiacov, majú až 13. Trinásty je vsunutý medzi august a september. Má 5 alebo 6 dní, podľa toho, či je prestupný rok. Ostatných 12 mesiacov má presne 30 dní.

5) Etiópsky čas

Okrem letopočtu a kalendára si Etiópčania vytvorili aj vlastný čas. Oproti nášmu je posunutý o 6 hodín. Čo to znamená: Ráno o 6-tej (u nás je o hodinu menej) - sa v Etiópii začína s odpočítavaním času - je presne 00.00 hod. Na obed majú 6.00 hod a večer o 18 hodine majú 12 hodín.  O polnoci zase majú 6.00 hod. Veď načo by mali 24 hodín keď si vystačia s dvanástimi. :-)

6) Ubytovanie na ulici

prenosne-ubytovanieNa etiópskych uliciach som videl ešte jednu kuriozitu - podlhovastú plechovú búdu s dvierkami. Pre psa bola veľmi veľká, na odkladanie vecí moc malá. Vŕtalo mi v hlave, čo to môže byť. Sadol som si na kávu obďaleč a začal som ju sledovať. O chvíľu prišiel človek v otrhaných veciach, otvoril si a vošiel dnu. Po hodine sa mi už zunovalo čakať, kedy ten človek odtiaľ vyjde a tak som odišiel.
Dereje mi nakoniec vysvetlil, že sú to také pojazdné domovy chudobných ľudí, ktorí kočujú po celom meste.

 

 

Fúúú, dúfam, že ste sa nezamotali v číslach. Takto to možno vyzerá zložito, ale v Etiópii si na to rýchlo zvyknete. Skrátka Etiópčania majú svoj vlastný čas. Vychutnávajú si ho, nikam sa neponáhľajú a to ma na nich fascinuje a niekedy unavuje:-).

 

16839753_10210110695376430_1765429876_nO autorovi:
Martin Vavrík

Mladý chalan, ktorý už 4-krát navštívil Etiópiu - krajinu, kde sa zrodila káva. Prešiel ju krížom-krážom. Spoznal jej kultúru, našiel nových priateľov a objavil najlepšie kávové zrná pre svoj obchod. Paradoxné je, že kým nebol v Afrike kávu nepil. Teraz učí Slovákov, ako si vychutnať pôžitok z pravej etiópskej kávy (www.habeshcoffee.sk). Svoje skúsenosti a zážitky z ciest po Etiópii nájdete v tomto blogu.